Novinky o stavu trhu mobilních telefonů v České republice a na Slovensku | O IDC | IDC Czech

Praha, 28.července, 2016 - IDC nedávno zveřejnila výsledky kvartálního výzkumu o stavu trhu mobilních zaŕízení IDC Quarterly European Mobile Phone Tracker, včetně údajů pro Českou republiku a Slovensko.

Zhruba 8 z 10 mobilních telefonů dodaných v 1. čtvrtletí 2016 v České republice a na Slovensku byly smartphony. Chytré telefony představují v současnosti 82% a 79% všech mobilních telefonů dodaných v České republice a na Slovensku, v uvedeném pořadí, podle posledních údajů společnosti International Data Corporation (IDC).

Většina chytrých telefonů podporovala standard 4G LTE. V Q1 2016, podíl chytrých telefonů podporujících 4G LTE/LTE Advanced překonal 73% v České republice a 70% na Slovensku. To je nižší než podíl v Polsku a Maďarsku (kde telefony podporující 4G LTE/LTE Advanced zajímají víc než 80% podíl na dovozu), ale vysoko nad průměrem střední a východní Evropy s 57%. Pro porovnání, v tom samém období v západní Evropě společný podíl chytrých telefonů podporujících 4G LTE/LTE Advanced činil více než 90%. Pro zajímavost, zatímco v 1. čtvrtletí 2015 průměrná prodejní cena chytrého telefonu s podporou LTE v České republice byla 343 $ (bez daně), v 1. čtvrtletí 2016 tato cena klesla na 200 $.

Z hlediska operačního systému je na trhu smartphonů jasným vůdcem Android, následovaný Apple iOS. V krajinách V4 sklízí telefony s operačním systémem Windows Phone větší úspěch než kdekoli jinde v regionu. Android je stále číslo jedna v operačních systémech smartphonů jak v České republice tak na Slovensku, následovaný iOS. Procentuální podíl chytrých telefonů dodaných v České republice s operačním systémem Windows Phone byl v 1. čtvrtletí 2016 vyšší než 7%, a více než 5% na Slovensku. "Společně s Polskem a Maďarskem, Česká republika a Slovensko patří mezi země v regionu střední a východní Evropy s nejvyšším podílem Windows Phone zařízení na celkovém počtu dodaných smartphonů" uvedla analytička IDC Ina Malatinská.

IDC očekává, že smartphony budou již do roku 2019 v České republice tvořit 9 z 10 dodaných telefonů, na Slovensku pak do roku 2020. V regionu západní Evropy se tak stane již v roce 2016.

Chcete-li se dozvědět více o mobilních telefonů v oblasti, podívejte se na výsledky IDC Central and Eastern Europe Mobile Phone Tracker Results Analysis, publikované na stránkách společnosti IDC. Tento dokument je čtvrtletní prezentací, která shrnuje nejnovější výsledky IDC pro trhy mobilních telefonů regionu střední a východní Evropě.

Pro koupi dokumentů nebo jakékoli související dotazy se prosím obraťte se na Jaromíra Valentu, jvalenta@idc.com

O IDC - IDC je jedna z nejvýznamnějších světových analytických a poradenských společností. Poskytuje průzkumy a analýzy trhu, předpovídá vývoj a trendy v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) a pořádá odborné konference. Zaměstnává přes 1000 analytiků a pokrývá výzkumem více než 110 zemí světa. Již přes 50 let se spoléhají manažeři úspěšných ICT firem, investoři i organizace veřejného sektoru na informace a doporučení IDC při rozhodování o investicích do IT a tvorbě úspěšných obchodních strategií. Společnost IDC je součástí mezinárodní skupiny IDG, která se zabývá publikační činností, výzkumem trhu a organizováním odborných konferencí v oblasti informačních technologií. Další informace naleznete na idc-czech.cz, idc-cema.com, idc.com.

Kontakt pro média

Ewa Lis-Jezak
Senior Marketing Manager
elisjezak@idc.com
+48 225 414 052

Pavla Činčerová
Marketing Specialist IDC Insights
pcincerova@idc.com
+420 221 423 116