Růst českého a slovenského trhu smartphonů byl podle IDC v roce 2016 tažen top 4 značkami | O IDC | IDC Czech

Podle údajů z International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Mobile Phone Trackeru  vzrostl trh smartphonů na Slovensku o 10% mezi kalendářním rokem 2015 a 2016, zatímco český trh vzrostl o 2,4% v stejném období: na Slovensku bylo v roce 2016 dodáno 1,3 milionu smartphonů a v České republice dosáhl celkový dovoz smartphonů 2,7 milionu kusů. Největší vzestup v dovozu na obou trzích nastal v posledním čtvrtletí roku 2016 - především na Slovensku, kde objem dovozu smartphonů vzrostl v porovnání s třetím čtvrtletím o 61,6%.

V roce 2016 se český a slovenský trh smartphonů soustředily kolem čtyř značek: Samsung, Huawei, Lenovo a Apple. Samsung zůstal na prvním místě na obou trzích s pribl. 30% tržním podílem na objemu dovozu, zatímco Huawei a Lenovo bojovali o druhé místo. Lenovo skončilo na druhém místě na Slovensku a třetí v České republice. Apple byl v obou zemích stabilní na čtvrtém místě. "Český trh je pro prodejce obecně náročnější na budování a obranu svých pozic, neboť mobilní operátoři v České republice drží jen asi 40% trhu, ve srovnání s přibližně 70% na Slovensku," říká IDC analytička Ina Malatinská.

Pro všechny ostatní hráče byl 2016 těžkým rokem a to v České republice i na Slovensku. Microsoft, Sony, HTC, LG a Alcatel se ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 staly marginálními hráči na obou trzích, z nichž každý měl méně než 3% podíl na trhu. Tito prodejci spolu s jinými značkami, jako jsou Coolpad, Xiaomi, nebo třeba Zopo, dodali jen asi 2 z 10 smartphonů dovezených v České republice - a ještě méně na Slovensku.

Přibližně 80% smartphonů dodaných v České republice a na Slovensku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 podporovalo standard Long Term Evolution (LTE). Průměrná prodejní cena LTE smartphonu meziročně poklesla o 7,9% v České republice a o 11,6% na Slovensku.

IDC očekává, že Q1 2017 výsledky přinesou v obou zemích poměrně výrazný mezičtvrtletní pokles objemu dovozu mobilních telefonů. Informace na úrovni jednotlivých zemí budou k dispozici ve vydání Q1 2017 IDC Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker.

Chcete-li se dozvědět více o mobilních telefonů v oblasti, podívejte se na výsledky IDC Central and Eastern Europe Mobile Phone Tracker Results Analysis, publikované na stránkách společnosti IDC. Tento dokument je čtvrtletní prezentací, která shrnuje nejnovější výsledky IDC pro trhy mobilních telefonů regionu střední a východní Evropě.

Pro koupi dokumentů nebo jakékoli související dotazy se prosím obraťte na Jaromíra Valentu, jvalenta@idc.com

O IDC - IDC je jedna z nejvýznamnějších světových analytických a poradenských společností. Poskytuje průzkumy a analýzy trhu, předpovídá vývoj a trendy v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) a pořádá odborné konference. Zaměstnává přes 1000 analytiků a pokrývá výzkumem více než 110 zemí světa. Již přes 50 let se spoléhají manažeři úspěšných ICT firem, investoři i organizace veřejného sektoru na informace a doporučení IDC při rozhodování o investicích do IT a tvorbě úspěšných obchodních strategií. Společnost IDC je součástí mezinárodní skupiny IDG, která se zabývá publikační činností, výzkumem trhu a organizováním odborných konferencí v oblasti informačních technologií. Další informace naleznete na idc-czech.cz, idc-cema.com, idc.com.

Ina Malatinská
Program Manager
imalatinska@idc.com

Kontakt pro média


Pavla Činčerová
Marketing Specialist IDC Insights
pcincerova@idc.com
+420 221 423 116